Paris Saint-Germain vs Monaco: Lupta pentru Supremație în Ligue 1

Azi, după o pauză internațională de două săptămâni, urmează un duel captivant în Ligue 1. Mai exact, este vorba de meciul dintre Paris Saint-Germain și AS Monaco.

PSG, după o perioadă de ascensiune constantă, a ajuns pe primul loc în Ligue 1. Asta s-a întâmplat înainte de pauza internațională. O victorie recentă cu 3-0 împotriva lui Reims a marcat a cincea lor victorie consecutivă în campionat. În fiecare dintre aceste 5 victorii PSG a marcat trei goluri.

O nouă victorie în meciul cu Monaco ar însemna mărirea avantajului lor la 6 puncte față de rivalii lor de pe locul trei în prezent.

Pentru AS Monaco, o victorie i-ar aduce la egalitate cu PSG la puncte. Cu toate acestea, chiar și în cazul unei victorii, echipa va rămâne în urma PSG la golaveraj. Monaco ar trebui să aibă o performanță excepțională pentru a putea schimba un deficit de nouă goluri.

Echipa lui Adi Hutter este hotărâtă să se impună în acest meci crucial. Monaco a avut o singură partidă fără goluri în ultimele șase meciuri disputate în deplasare în Ligue 1. Iar, asta indică faptul că echipa are o tendință clară către meciuri cu multe goluri.

Kylian Mbappe, fost jucător al Monaco și acum stea la PSG este într-o formă senzațională în acest sezon. Kylian Mbappe a strălucit atât la nivel de club, cât și la națională. După un hat-trick impresionant pentru PSG în meciul contra Reims, a reușit un altul pentru Franța în meciul cu Gibraltar.În fața fostei sale echipe, Monaco, Mbappe a marcat de 10 ori în 12 meciuri jucate în toate competițiile de când a plecat în 2017.

Un alt aspect interesant este că în ultimele nouă întâlniri dintre PSG și Monaco s-au acordat șapte penalty-uri. Această statistică subliniază intensitatea și rivalitatea dintre cele două echipe. Rămâne de văzut dacă PSG își va consolida poziția de lider sau Monaco va face o surpriză majoră.

Astfel, luând în considerare aceste statistici pariem că se vor marca peste 3,5 goluri cu cota 2.04 la Winmasters.