Liverpool vs Arsenal: Bătălia pentru supremație înainte de Crăciun

În această seară, la ora 19:30, Premier League ne oferă un meci de zile mari. Se confruntă Liverpool vs Arsenal, acest meci ar putea defini lupta pentru titlu. Ambele echipe sunt în căutarea unei victorii esențiale pentru a se distanța de Aston Villa și Manchester City, ocupantele locurilor trei și patru.

Arsenal a revenit pe primul loc după victoria contra lui Brighton de weekend-ul trecut. Echipa speră să-și mențină avansul în fața unei echipe ca Liverpool frustrate recent de egalul cu Manchester United.  Ceea ce înseamnă că Arsenal are un avans de un punct  înaintea confruntării de azi (Liverpool vs Arsenal). Amintirile clasamentului de Crăciun din anul precedent sunt încă proaspete pentru Arsenal. Echipa Arsenal a condus anul trecut clasamentul, dar a terminat sezonul cu o diferență de cinci puncte față de Manchester City. Învățăturile trase de echipa lui Mikel Arteta sunt vitale pentru abordarea lor din acest sezon. Anul acesta diferența față de  Manchester City pare să se fi redus.

Liverpool, de cealaltă parte, este o forță greu de învins. Liverpool a pierdut doar un meci în acest sezon și s-a menținut neînvinsă pe teren propriu. Echipa este dezamăgită ca deși au avut 34 de lovituri pe poartă meciul de duminică cu Manchester United s-a terminat cu egal cu scorul 0-0 cu. Însă, echipa lui Jurgen Klopp ar trebui să fie bine dispusi după atacul cu 5-1 pe West Ham în sferturile de finală ale Cupei EFL de miercuri.

Arsenal nu a reușit să câștige la Anfield în 90 de minute din septembrie 2012, un record pe care echipa va dori să-l schimbe. Meciurile recente dintre aceste două echipe au fost bogate în goluri, inclusiv cele nouă marcate în întâlnirile din sezonul trecut.

Astfel, ne așteptăm la un joc cu multe oportunități de goluri în confruntarea Liverpool vs Arsenal. Pariem că în acest meci se vor marca peste 3.5 goluri cu cota 2.70 la Betano.